آموزش وردپرس
خانه / کتابهای منتشر شده / کتاب: بهره وری سبز (ابزارها و رویکردها)

کتاب: بهره وری سبز (ابزارها و رویکردها)

نام کتاب: بهره وری سبز (ابزارها و رویکردها)

مترجم: وحید برادران

انتشارات: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال

سال انتشار: ۱۳۹۷

قیمت: ۲۸۰۰۰ تومان


پیشگفتار: عدم توجه به محیط زیست و تولید بدون حدّ و مرز آلاینده‌های صنعتی باعث تغییرات اقلیمی، کاهش سطح منابع و به طور کلی سخت‌تر شدن شرایط محیط زیست برای زندگی و حیات در کره خاکی در آینده خواهد شد. بر اساس گزارش سازمان بهره‌وری آسیا بخش اعظمی از تغییرات آب و هوایی به خاطر توسعه صنایع و بی‌توجهی آن‌ها به تولید انواع آلاینده‌های صنعتی است. به‌طوری که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ دمای کره زمین ۲ تا ۳ درجه گرم‌تر شود. لذا ضرورت تقویت تفکر و فرهنگ حفظ محیط زیست در تک‌تک بخش‌های جامعه من‌جمله صنایع احساس می‌شود. از طرفی صنایع همواره به دنبال به کارگیری روش‌ها و ابزاری هستند تا بتوانند حداکثر استفاده را از منابع در اختیار خود ببرند و به خروجی‌های بیشتری در قالب مفهوم بهبود بهره‌وری دست یابند. بهره‌وری سبز کلید اصلی رشد و توسعه پایدار برای تحقق آرمان‌های اقتصادی و اجتماعی در جوامع بشری به خصوص بخش صنعت است. توسعه پایدار، توسعه‌ای است که نیازهای فعلی جامعه را بدون به خطر انداختن توانایی نسل‌های آینده برطرف می‌کند. لذا بهره‌وری سبز یعنی به‌کارگیری ابزار و روش‌هایی برای حداکثرکردن استفاده از منابع محیط زیستی به بهای حداقل آسیب به آن‌ها به همراه دستیابی به منافع اقتصادی. دستیابی به اهداف توسعه پایدار با توسعه رویکردهای بهره‌وری و صرفه‌جویی خردمندانه در منابع محدود و حفظ منابع طبیعی برای نسل­های بعدی به خصوص در بخش‌های صنعت محقق می‌شود.

با توجه به روند رو به رشد صنایع و فراگیر شدن آلودگی ناشی از آن‌ها، سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا باید موتور توسعه را متوقف کرد و یا رُشد آن را کُند کرد یا آنکه بدون توجه به لطمات محیط زیستی و صرفاً با تکیه بر اهمیت تولید در توسعه و نقش آن در تقویت اقتصاد ملّی، اجازه داده شود که صنعت با همین روال به کار خود ادامه دهد؟ بدیهی است در صورتی که صنعت تعطیل شود، در واقع توسعه متوقف می‌شود و در کوران رقابت جهانی، دستیابی به جایگاه مناسب برای کشور با مشکل مواجه خواهد شد. از سوی دیگر در صورتی که اجازه داده شود صنعت به همین روال به فعالیت خود ادامه دهد، دیگر منبع آب قابل شرب، خاک قابل کشاورزی و هوای قابل تنفس باقی نخواهد ماند.

محیط زیست و توسعه، چالش­ هایی مجزا از یکدیگر نیستند. بلکه آن‌ها به طرز جدایی­ ناپذیری به یکدیگر مرتبط و پیوسته می­ باشند. توسعه نمی ­تواند بر مبنای تخریب پایگاه منابع محیط زیستی قابل بقا و دوام باشد. از طرف دیگر زمانی‌که رُشد، هزینه­های مرتبط با خسارات محیط زیست را محاسبه نکند، محیط زیست قابل محافظت نخواهد بود. لذا آن‌ها از طریق یک سیستم ­پیچیده به صورت روابط علت و معلولی با یکدیگر مرتبط می­باشند.

باتوجه به نقش صنایع و بخش خدمات در مدیریت منابع و حفظ محیط زیست، لزوم توسعه ابزارها و رویکردهای بهره‌وری سبز که قابل استفاده در بخش‌های مختلف صنعت باشد، الزامی است. هرچند نظام‌های مدیریتی مانند استاندارد مدیریت محیط زیست ایزو ۱۴۰۰۱ نیز بستر تدوین راهکارهای بهبود بهره‌وری و مدیریت محیط زیست را فراهم می‌کنند، اما در آن‌ها مستقیماً به ابزارها و روش‌های دستیابی به توسعه پایدار اشاره نشده است. تجربه مترجم طی سال‌ها فعالیت آموزشی، پژوهشی و مشاوره در حوزه استقرار استانداردهای بین‌المللی مدیریت محیط زیست بیانگر آن است که مشاوران و صنعتگران کمتر با رویکردها و روش‌های بهره‌وری سبز آشنا هستند. بر همین اساس مترجم برای کمک به درک مفاهیم بهره‌وری سبز، روش‌شناسی بهره‌وری سبز و معرفی روش‌های عملیاتی بهبود بهره‌وری و مدیریت محیط زیست با هدف استفاده در فعالیت‌های آموزشی، مشاوره و اجراء اقدام به ترجمه کتاب بهره‌وری سبز (ابزارها و رویکردها) نموده است. این کتاب ترجمه کتابی با عنوان دستنامه بهره‌وری سبز است که توسط سازمان بهره‌وری آسیایی که مبدع مفهوم بهره‌وری سبز است، منتشر شده است. امید است این تلاش مورد خشنودی حضرت حق گشته و وسیله‌ای برای انجام پروژه‌های بهره‌وری سبز در صنایع و حفظ محیط زیست باشد و از آن در فعالیت‌های دانشگاهی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

فهرست مطالب کتاب را از اینجا دریافت کنید.

برای تهیه کتاب به واحد مالی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال واقع در ساختمان علوم انسانی دانشگاه  واقع در سایت حکیمیه، طبقه پنجم مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق این سایت (ارتباط با ما) درخواست و اطلاعات تماس خود را ارسال کنید تا از طریق پست پس از هماهنگی با شما کتاب برای شما ارسال شود.

همچنین ببینید

کتاب: فرآیندها، ابزارها و معیارها در مدیریت سبد پروژه

نام کتاب: فرآیندها، ابزارها و معیارها در مدیریت سبد پروژه نویسندگان: احمد برجی، وحید برادران، پیمان …

2 دیدگاه

  1. جناب آقای دکتر برادران
    ضمن آرزوی موفقیت، چاپ کتاب بهره وری سبز را به شما تبریک می گویم.
    همواره سبز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *