آموزش وردپرس
خانه / کتابهای منتشر شده / کتاب: فرآیندها، ابزارها و معیارها در مدیریت سبد پروژه

کتاب: فرآیندها، ابزارها و معیارها در مدیریت سبد پروژه

نام کتاب: فرآیندها، ابزارها و معیارها در مدیریت سبد پروژه

نویسندگان: احمد برجی، وحید برادران، پیمان زندی

انتشارات: آدینه

سال انتشار: ۱۳۹۶


پیشگفتار: همه اقدامات و روش ­های مورد استفاده برای انتخاب پروژه‌های سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه ­های مربوطه، جزئی از مدیریت پورتفولیو به حساب می‌آید. انتخاب پورتفولیو پروژه­ ها، اقدامی برای انتخاب پیشنهادهایی از پروژه ­ها به منظور دستیابی به اهداف سازمانی با در نظر گرفتن محدودیت­ های موجود است. این کار یکی از چالش برانگیزترین مسائل تصمیم­ گیری در کسب و کارهای مدرن است. چرا که اولا، این تصمیم­ گیری با اتفاقات آتی سروکار دارد و اطلاعات استفاده شده برای تصمیم‌گیری غیر قطعی هستند. ثانیا، تصمیم­ گیری به صورت پویا بوده و وضعیت پورتفولیو به صورت پیوسته تغییر می ­کند و به طور پیوسته اطلاعات جدید در دسترس قرار می­ گیرند. ثالثأ، سرمایه ­گذاری ­ها در پورتفولیو در مراحل مختلف تکمیل بوده و مقایسه بین ارزش تخمینی سرمایه‌گذاری­ ها دشوار خواهد بود. در نهایت، منابعی که باید در طی سرمایه‌گذاری تخصیص یابند محدود هستند و تخصیص منابع به یک پروژه موجب کاهش منابع موجود برای سایر پروژه ­ها می­ شود.

هر چند سازمان­ ها ممکن است از بعد مدیریت پروژه­ های منفرد، عملکرد مطلوبی داشته باشند. ولی با افزایش تعداد پروژه ­ها، مدیریت این سرمایه‌گذاری‌ها کار ساده­ ای نخواهد بود. همچنین اتمام پروژه ­ها دلیلی بر همراستا بودن آنها با اهداف كلان سازمان نمي ­باشد. زمانی که تعداد پروژه‌های سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد به دلیل پیچیدگی کار، اكثر سازمان‌ها در ايجاد، حفظ و تنظيم سبد سرمایه‌گذاری خود دچار مشكل مي ­شوند. غالباً سازمان‌ها پروژه­ هايي را انجام مي‌دهند و از آن‌ها حمايت مي­كنند كه با اهداف بلندمدت و استراتژيك سازمان هم راستايي کامل ندارد. دليل آن را مي ­توان در نادیده گرفتن عوامل كليدي موثر در ايجاد و تنظيم اين سبد سرمایه‌گذاری و نيز در نظر نگرفتن محدوديت­هاي موجود درون و برون سازماني (مانند محدوديت­هاي منابع انساني، تخصيص منابع مالي و متغيرهاي اقتصاد كلان كسب و كار) دانست. در مواقعی انتخاب پروژه­ ها بدون توجه به توان داخلي سازمان‌ها باعث شده است شركت­ها در انجام تعهدات زماني و جريان نقدي حاكم بر خود دچار مشكل شوند و قادر به تامين هزينه­هاي جاري خود نباشند و تا مرز ورشكستگي نيز پيش روند.

مديريت پورتفوليو شامل فرآيندهايي براي شناسايي اولويت­ هاي سازماني، تصميم‌گيري­ هاي سرمايه‌گذاري و تخصيص منابع است. در این کتاب سعي بر آن است تا با مروری جامع به مدل­ ها و ابزارهای مربوطه، ابعاد مختلف مدیریت پورتفولیو مورد بررسی قرار گیرد. در فصل اول کلیات مدیریت سبد پروژه مورد بحث قرار می‌گیرد. فصول دوم تا چهارم به ترتیب به معرفی فرآینـد­ها، معیارها و ابزارها در مدیـریت سبد پروژه می­ پردازد. فصل پنجم جنبه ­های مختلف مدیریت سبد پروژه شامل دسته ­بندی، ارزیابی، اولویت ­بندی، انتخاب و بالانس سبد پروژه‌ها را مورد بحث قرار می­ دهد. در نهایت در فصل ششم یک فرآیند پیشنهادی برای مدیریت سبد پروژه‌ها معرفی شده است. به طوری که با به کارگیری آن قادر خواهیم بود از بین انبوهی از اطلاعات و پروژه ­ها، گام به گام به سمت انتخاب پروژه­ های برتر حرکت کنیم. امید آنکه این اثر بتواند مورد توجه دوستداران و علاقمندان موضوع قرار بگـیرد و بتواند در کنار سایر مراجع، جامعیت مطالب مورد نیاز در این زمینه را فراهم نماید.

 

فهرست مطالب کتاب از اینجا دریافت کنید.

برای تهیه کتاب به کتابفروشی های معتبر و فروشگاه های اینترنتی کتاب (از سایت آدینه بوک) مراجعه کنید.

همچنین ببینید

کتاب: بهره وری سبز (ابزارها و رویکردها)

نام کتاب: بهره وری سبز (ابزارها و رویکردها) مترجم: وحید برادران انتشارات: دانشگاه آزاد اسلامی واحد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *